Touch Screen Single Beam UV-Vis Spectrophotometer F-TSBS101
Description :
Specifications :
Optical systemSingle beam, grating 1200 lines/ mm
Wavelength range190 to 1100 nm
Spectral bandwidth2 nm
Wavelength accuracy± 0.3 nm
Wavelength repeatability≤ 0.1 nm
Photometric accuracy± 0.3 % T ( 0 to 100% T)
Photometric repeatability± 0.1 % T ( 0 to 100% T)
Photometric range0 to 200 % T, 3 to 3 A
Stray light≤ 0.03 % T
Stability± 0.0005 A/ h @ 500 nm
Baseline flatness± 0.0002 A
Work modeT, A, C, E
Scanning speedFast, mid, slow
Wavelength settingAutomatic
Display10.1 inch color Touch LCD display
Light sourceImported deuterium and tungsten lamp
DetectorImported silicon photodiode
OutputUSB/ RS 232
PowerAC 220 V/ 50 Hz Or AC110 V/ 60 Hz
Dimension590 × 475 × 250 nm
Packaging dimension770 × 630 × 340 nm
Ambient temperature10 to 35°C
Relative Humidity≤ 85%
Net weight20 kg
Gross weight26 kg
Features :
10.1 inch colored Touch LCD display
190 to 1100 nm Wide Wavelength range
Built-in 1GB memory storage for tests data and working curves
Fixed 2 position cuvette holder, one for sample other for reference
21 CFR part 11 compliant software
Performs photometric, quantitative, kinetic, spectrum scan, multi-wavelength measurements
Switches lamps without optics debugging, for easy replacement
USB port for data transfer to PC and other devices for further analysis, processing
Available with optional Auto 8 Cell holder
Applications:
Optional Accessories:
Accessories No. Name
1 Glass cuvettes 5 to 100 mm
2 Quartz cuvettes 5 to 100 mm
3 Manual 4- cell holder (10 to 100 mm)
4 Auto 8- cell holder
5 Tungsten lamp
6 Deuterium lamp
7 21 CFR part 11 compliant software
Standard Accessories:
Accessories No. Name Qty.
1 Glass cuvette 10 mm 1 set of 4
2 Quartz cuvette 10 mm 1 set of 2